Kod LEI

Zwiększ wiarygodność swojej firmy dzięki kodowi LEI

Bezpieczeństwo oraz wiarygodność w Internecie nigdy nie było tak ważne jak w obecnych czasach. Firmy na wiele sposobów starają się zwiększyć swoją wiarygodność, aby zdobyć zaufanie potencjalnych klientów. Tak samo wiele firm stara się zweryfikować swoich potencjalnych kontrahentów pod kątem ich wiarygodności. W wielu tych aspektach firmy oraz osoby fizyczne były zdane na własne źródła weryfikacji. Brakowało ujednoliconego standardu, który gwarantowałby możliwość weryfikacji firmy a także jej rzeczywistego istnienia. W tym celu powstał ogólnoświatowy standard pod nazwą LEI. LEI (Legal Entity Identifier) to 20-znakowy kod alfanumeryczny oparty na standardzie ISO 17442 opracowanym przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Kod ten zawiera kluczowe informacje referencyjne, które umożliwiają jasną i jednoznaczną identyfikację podmiotów prawnych uczestniczących w transakcjach finansowych. Każdy kod LEI zawiera informacje o strukturze własności podmiotu a także kto danym podmiotem zarządza lub jest jego właścicielem. Innymi słowy, ogólnie dostępne dane na temat kodów LEI mogą być traktowane jako globalny katalog informacji o firmach, co znacznie zwiększa przejrzystość na globalnym rynku. LEI to gwarancja wiarygodności i przejrzystości firmy w procesach finansowych.

Od 2018 roku kod LEI jest niezbędny w przypadku prowadzenia transakcji na rynkach finansowych. Dotyczy to zarówno obrotu akcjami (kupno/sprzedaż) a także w przypadku operowaniu obligacjami, gwarancjami/obligacjami państwowymi i innymi instrumentami pochodnymi. W wielu przypadkach brak kodu LEI uniemożliwia prowadzenie tego typu transakcji a także dokonywania czynności sprawozdawczych.

Kod LEI obowiązkowy jest dla:
– banków,
– brokerów,
– instytucji finansowych oraz kredytowych,
– pośredników finansowych,
– funduszy inwestycyjnych,
– funduszy emerytalnych,
– oraz dla każdej innej instytucji, podmiotu oraz osób fizycznych zobligowanych do posiadania kodu LEI.

Posiadanie kodu LEI przyspiesza również generowanie certyfikatów SSL w walidacji OV oraz EV z uwagi na brak konieczności dodatkowej weryfikacji.

Z każdym zamówionym kodem LEI, otrzymujesz od nas bezpłatnie certyfikat SSL w walidacji DV na okres ważności taki jak zamówiony kod LEI. W przypadku okresów 2- i 3-letnich obowiązują zasady certyfikatów wieloletnich: Wieloletnia subskrypcja certyfikatu SSL

Rejestracja kodu LEI

Wydawca
Nazwa
Okres ważności
Czas generowania
Certyfikat SSL
Cena/rok
Cena
 
LEI
Kod LEI
1 rok
do 5 minut*
SSL DV
246,75 zł
246,75 zł
Zamów
LEI
Kod LEI
2 lata
do 5 minut*
SSL DV
215,91 zł
431,81 zł
Zamów
LEI
Kod LEI
3 lata
do 5 minut*
SSL DV
205,63 zł
616,88 zł
Zamów

* Czas generowania kodu LEI uzależniony jest od kraju, w którym dana jednostka jest zarejestrowana. Więcej szczegółów o czasach generowania dostępnych jest w naszej bazie wiedzy: Czas generowania kodu LEI.

Wszystkie podane ceny są cenami netto. Do ceny końcowej (brutto) należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.

Szukasz kodu LEI? Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży

Kod LEI - pytania i odpowiedzi

Kod LEI to 20-znakowy kod alfanumeryczny utworzony w oparciu o normę ISO 17442 opracowaną przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). W kodzie „zaszyte” są istotne informacje na temat podmiotu prawnego, który legitymuje się danym kodem LEI. Kod ten m.in. informuje o własności danego podmiotu. Jest też potwierdzeniem fizycznego istnienia podmiotu oraz jego wiarygodności.

Kod LEI jest niezbędny dla wszystkich instytucji finansowych a także podmiotów oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jeśli operują na rynkach finansowych. Obowiązkiem posiadania kodu LEI objęte są banki, instytucje finansowe, brokerzy, pośrednicy finansowi oraz wszelkie inne podmioty działające na rynkach finansowych.

Kod LEI jest wydawany przez naszą firmę na okres od 1 roku do 3 lat, w zależności do wybranej opcji. Dłuższe okresy ważności to nie tylko większa wygoda ale również oszczędność czasu oraz pieniędzy.

W przypadku polskich podmiotów kod LEI jest generowany w przeciągu 5 minut od wypełnionego, opłaconego oraz przesłanego wniosku rejestracyjnego. W przypadku podmiotów z innych krajów zalecamy zapoznać się z naszym wpisem w Bazie Wiedzy: Czas generowania kodu LEI.

Kod LEI powstał z inicjatywy GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation) i ma na celu zapewnienie większej transparentności w zakresie weryfikacji firm a także podmiotów szczególnie działających na rynkach finansowych. Posiadanie kodu LEI gwarantuje wiarygodność firmy.

Aby zamówić kod LEI wystarczy wybrać okres rejestracji (1-3 lata), a następnie wypełnić formularz rejestracyjny – pozwalający na utworzenie konta w panelu klienta – ułatwi to późniejsze zarządzanie kodem LEI a także pozwoli na późniejsze jego odnowienie. W kolejnym etapie należy wypełnić pola związane z firmą dla której kod LEI będzie rejestrowany. Na każdym etapie zamówienie możesz się z nami kontaktować celem uzyskania dodatkowej pomocy.

Każdy kod LEI można bezpłatnie sprawdzić na stronach GLEIF (rejestru zarządzającego kodami LEI). Wyszukiwarka dostępna jest pod adresem: Wyszukiwarka kodów LEI.

Jeśli Twoja firma, instytucja prowadzi działalność na rynkach finansowych a także zobowiązana jest do przesyłania sprawozdań z tego zakresu to posiadanie aktualnego kodu LEI jest niezbędne oraz obowiązkowe. Brak aktualnego kodu uniemożliwia prowadzenia takiej działalności. Kod LEI jest wystawiany na okres od 1 do 3 lat i po okresie ważności należy go odnowić.

Więcej informacji technicznych a także odpowiedzi na pytania znajdziesz w naszej Bazie Wiedzy

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?