Czy SSL ochroni stronę przed atakami hakerów?

Każdego dnia docierają do nas informacje o atakach hakerów, którzy kradną dane osobowe i poufne informacje dotyczące naszych kont i kart kredytowych od największych sprzedawców online, banków czy portali społecznościowych. Skoro Facebook raz za razem pada ofiarą cyberprzestępców, to jak radzić mają sobie mniejsze serwisy? Błędem jest myślenie, że jakaś strona jest “zbyt mała” aby zainteresowali się nią hakerzy. Atrakcyjna z ich perspektywy będzie każda witryna, która pozwala uzyskać dostęp do danych osobowych. Mówi się, że nie ma zabezpieczeń nie do złamania. Nie warto jednak kusić losu. Podstawowe standardy bezpieczeństwa powinny zostać zachowane na każdej stronie. Jednym z filarów bezpieczeństwa w sieci jest niewątpliwie wykorzystanie w witrynie certyfikatów SSL.

Czy strona jest bezpieczna dzięki SSL?

Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć jednym słowem, to odpowiedź brzmiałaby: NIE. Certyfikat SSL nie zapewni naszej witrynie 100% bezpieczeństwa. Z prostej przyczyny – nie dotyczy on wszystkich obszarów, które potencjalnie mogą paść ofiarą hakerów. Protokół SSL zabezpiecza wyłącznie łącze do komunikacji sieciowej. Jest to oczywiście bardzo istotny aspekt bezpieczeństwa, ale należy pamiętać, że ataki hakerów przeprowadzane są wieloma innymi drogami. Duża część ataków na witryny internetowe przeprowadzana jest za pośrednictwem serwera internetowego lub ataków bezpośrednio celowane w użytkowników (np. poprzez wykorzystanie złośliwego oprogramowania).

Co chroni SSL?

Można powiedzieć, że certyfikat SSL sprawia, że osoby trzecie nie mogą „podsłuchiwać” komunikacji pomiędzy użytkownikami a stroną WWW. Dlatego zastosowanie SSL jest konieczne w przypadku wszystkich, które gromadzą dane użytkowników. Strony, na których logują się oni w różnych celach, podają swoje adresy e-mail, hasła, numery kont i kart itp. Tzw. „podsłuch” nie jest najpopularniejszą z metod ataku na strony internetowe, ale i tak warto się przed nią chronić. Zwłaszcza, że utrata danych użytkowników może mieć poważne konsekwencje, zarówno finansowe, jak i prawne.

Jakie dane muszą być zabezpieczone?

Dane, które powinny być w 100% chronione, to wszelkie informacje, które z założenia mogą być znane tylko użytkownikowi i administratorowi witryny, której użytkownik zdecyduje się je podać. Protokół SSL powinien zatem być wdrożony na wszystkich stronach, na których gromadzone są dane uznawane za tajne czy poufne. Poszczególne dane osobowe konkretnych użytkowników są łatwo dostępne w wielu miejscach w Internecie. Lecz nagromadzenie ich w jednym miejscu sprawia, że mogą one zostać w prosty sposób wykorzystane do kradzieży tożsamości. Jest to wysoce prawdopodobne zagrożenie i należy się z nim liczyć prowadząc biznes online.

Jakie są zalety posiadania SSL w witrynie?

Certyfikaty SSL są na tyle znane wśród użytkowników, że ich obecność traktowana jest jako swego rodzaju standard gwarantujący autentyczność i wiarygodność konkretnej witryny. Klikając w “kłódkę” użytkownik może dowiedzieć się więcej o witrynie. Certyfikaty SSL są również pozytywnie odbierane przez algorytmy Google.

Sam protokół SSL nie sprawi, że Twoja witryna oprze się atakowi hakerów. Powinieneś podjąć inne kroki, które nie wymagają wielkich nakładów pracy czy pieniędzy, a mogą istotnie przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa Twojej witryny.

Oto kilka sposobów:

  • Zadbaj o to, aby Twoja witryna i wykorzystywane oprogramowanie były na bieżąco aktualizowane.
  • Wykorzystuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
  • Korzystaj tylko z zaufanych platform e-commerce i sprawdzonych pośredników przetwarzających płatności.
  • Postępowanie zgodnie z aktualnie zalecanymi dobrymi praktykami jeśli chodzi o bezpieczeństwo zminimalizuje ryzyko ataku na Twoją witrynę.

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?