Protokół HTTP/2 a certyfikat SSL

HTTP/2 (Hypertext Transfer Protocol 2) jest to nowsza, bardziej wydajna wersja protokołu internetowego HTTP, wykorzystywanego do komunikacji sieciowej pomiędzy przeglądarką stron WWW a serwerem. Poprzednia wersja została wymyślona ponad 20 lat temu i choć wciąż jest używana, to nie spełnia swojego zadania, ponieważ ma zbyt wiele ograniczeń, a co za tym idzie, nie odpowiada w pełni potrzebom współczesnych stron internetowych. Nowoczesne witryny, w porównaniu do tych z lat 90. XX wieku, bogatsze są chociażby w grafikę, arkusze, skrypty oraz style CSS.

Czy warto wdrażać HTTP/2?

Protokół HTTP/2 to przede wszystkim uproszczona komunikacja pomiędzy przeglądarką a serwerem, która wpływa na zwiększenie prędkości ładowania stron WWW nawet dwukrotnie. A więc największą jego zaletą jest szybkość, która osiągana jest głównie dzięki zmniejszeniu ilości zapytań jakie generuje przeglądarka internetowa do serwera WWW. Wchodząc na stronę HTTP/2, nawiązujemy jedno połączenie z serwerem, które będzie aktywne, dopóki nie opuścimy strony. Natomiast korzystając ze starszej wersji – HTTP/1.1, przeglądarka generowała setki pytań, powodując tym samym obciążenie serwera, co przekładało bezpośrednio na zmniejszenie prędkości ładowania poszczególnych elementów stron WWW.

Nowa wersja protokołu HTTP/2 to inteligentne rozwiązanie, które umożliwia także równoległe pobieranie wielu elementów strony, jakimi są chociażby pliki JS, CSS czy grafiki. Ważną zmianą jest też przyznawanie pierwszeństwa zasobom wyższych priorytetów, co również wpływa na poprawę prędkości ładowania stron. W starszej wersji protokołu HTTP każde zapytanie do serwera było umieszczane w kolejce.

Dodatkowo, HTTP/2 przekształca zapytania do formy binarnej, dzięki czemu przesyłanie danych jest bardziej efektywne i generuje znacznie mniej błędów niż przy użyciu formatu tekstowego.

Wszelkie zmiany wprowadzone do nowej wersji protokołu internetowego HTPP były podyktowane chęcią poprawy szybkości odpowiedzi serwera, a szybkość odpowiedzi serwera bezpośrednio przekłada się na czas wyczytywania stron WWW, wyświetlanych na komputerach użytkowników końcowych.

Protokół HTTP/2 wymaga certyfikatu SSL

Aby protokół HTTP/2 działał, strona musi posiadać certyfikat SSL. W specyfikacji samego protokołu nie ma podanej informacji, że certyfikat SSL jest konieczny. W praktyce jednak strona musi być uruchomiana przez wersję HTTPS, jeśli chce skorzystać z najnowszego protokołu.
HTTPS, czyli Hypertext Transfer Protocol Secure, jest to bezpieczna wersja HTTP, która ma zainstalowany certyfikat SSL.

Czym zatem jest certyfikat SSL i jak działa?

Certyfikat SSL to malutki fragment oprogramowania, który instalowany jest na serwerze. Pozwala on uwierzytelnić serwer i wymusza na nim korzystanie z bezpiecznego połączenia. A zatem certyfikaty SSL służą do bezpiecznej transmisji zaszyfrowanych danych, jak również zapewnia poufność transmisji tych danych.

Jeśli strona WWW nie posiada protokołu szyfrującego SSL to formularze i inne informacje, przesyłane są do serwera w postaci otwartego tekstu, który można dosyć łatwo przechwycić, modyfikować i wykorzystać.

Czy posiadanie HTTP/2 jest konieczne?

Jeśli mamy stronę internetową z zainstalowanym certyfikatem SSL i zależy nam by była ona szybka, to warto posiadać witryny na serwerach hostingowych, oferujących najnowsze technologie, w tym HTTP/2. Największą zaletą tego protokołu jest oczywiście, wspomniane kilkakrotnie, przyspieszenie ładowania strony – tę zmianę z pewnością internauci odczują. Dodatkowo, uruchomienie protokołu HTTP/2 na serwerze może być potraktowane przez Google jako czynnik rankingowy, co z kolei przełoży się na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. A więc nowsza wersja protokołu internetowego może poprawić pozycjonowanie SEO naszej witryny.

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?