Odpowiedzialność wystawcy certyfikatu SSL

SSL gwarancja

Będąc właścicielem strony internetowej, zastanawiamy się czy w ogóle opłaci nam się korzystać z usług wystawców certyfikatów SSL. Jest to oczywiście jak najbardziej potrzebne biorąc pod uwagę wszelkie korzyści jakie ze sobą niesie. Godząc się na skorzystanie z usług danej firmy wystawiającej certyfikaty SSL chcemy, aby profesjonalna firma zajęła się naszą stroną internetową od ”a” do ”z”. Jeżeli wystawca certyfikatu dopełnia swoich obowiązków i jest w stanie (zgodnie z umową) pomóc klientowi 24/7, odpowiada na telefony oraz maile od klientów, jak i naprawia wszelkie usterki związane z certyfikatem SSL.


Zakres odpowiedzialności
Firma, która wystawia nam certyfikat SSL jest jedynie jego wystawcą i pośredniczy w zakupie certyfikatu. Gwarantuje on natomiast bezpieczeństwo przesyłania danych, a jest to niezwykle ważne, ponieważ klienci bardzo często zostawiają swoje ważne i poufne dane, na przykład przy zakupach internetowych bukując miejsce w hotelu wpisują swój numer karty kredytowej. Właśnie między innymi z tego powodu przedsiębiorcy powinni zainteresować się certyfikatem SSL. Jeżeli chodzi o gwarancję ze strony wystawcy certyfikatu, określają oni gwarantowaną kwotę wypłaconego odszkodowania.

Co w przypadku złamania certyfikatu?
Jeśli okaże się, że któryś z certyfikatów SSL zostanie złamany i oszust internetowy przedostanie się do naszej strony internetowej (oczywiście z powodu błędu, który wystąpił po stronie wystawcy certyfikatu SSL), wtedy odpowiedzialność leży po stronie wystawcy certyfikatu SSL. Przedstawiciel firmy zajmującego się wystawianiem różnego rodzaju certyfikatów SSL zajmie się wtedy wypłatą umówionego odszkodowania klientowi. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać od przedsiębiorcy jest uzależniona od wybranego certyfikatu oraz od tego ile ten przedsiębiorca odszkodowania oferuje.

Gdzie szukać odpowiedzialności wystawcy certyfikatu SSL?
Jeżeli jednak zaniechanie będzie po stronie samego właściciela strony albo po stronie firmy odpowiadającej za utrzymanie strony, wtedy odszkodowanie nie przysługuje. Tak naprawdę aby wiedzieć jak wygląda odpowiedzialność wystawcy certyfikatu SSL, należy sprawdzić regulamin korzystania z jego usług. Tam jest podana gwarantowana kwota wypłaconego odszkodowania. Prawo z każdym dniem staje się coraz bardziej przychylne konsumentom, dlatego w razie niepowodzeń (które czasami niestety się zdarzają) warto jest skorzystać z tej ochrony konsumenta.

Gdzie szukać pomocy w przypadku niedopełnienia obowiązku ze strony wystawcy?
Na szczęście takie przypadki można liczyć dosłownie na palcach jednej ręki. Natomiast czasem okazuje się, że w regulaminie danego wystawcy certyfikatu SSL możemy zobaczyć wzmiankę, że firma ”nie udziela żadnych gwarancji majątkowych”. Wtedy najlepiej poszukać w Internecie informacji na temat tej firmy, aby nie zrobić sobie problemów w późniejszym terminie. Oczywiście nawet pomimo tego zapisu klient może jak najbardziej rościć sobie prawo do dochodzenia odszkodowania. Odpowiedzialność wystawcy certyfikatu SSL jest różna w zależności od rodzaju certyfikatu, jaki wybieramy na swoją stronę internetową. Im droższy i bardziej rozbudowany certyfikat SSL, tym powinna być wyższa odpowiedzialność tego wystawcy. W praktyce jest niestety różnie, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup certyfikatu SSL, sprawdźmy wszystkie ”za” i ”przeciw” poszczególnych wystawcy, bo szkody, jakie może wyrządzić niepoprawnie zainstalowany certyfikat SSL są naprawdę duże.

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?