Co warto wiedzieć na temat kodu LEI?

kod LEI

O kodach LEI zrobiło się bardzo głośno w roku 2018. Dlaczego właśnie wtedy? Bo pojawiły się nowe rozporządzenia i regulacje prawne, które nałożyły obowiązek posiadania indywidualnego kodu LEI nie tylko na banki, ale również na wiele innych instytucji. Od tego czasu bez wątpienia każdy podmiot, który działa zgodnie z prawem, już dawno uzyskał swój kod LEI. Nowi gracze, na przykład emitenci papierów wartościowych, mogą zatem spać spokojnie. Swój kod LEI uzyskają stosunkowo szybko. W przypadku naszego kraju czas rejestracji to około 5 minut.

Rozporządzenia prawne
Rozporządzenia prawne, które nakładają konieczność uzyskania indywidualnego kodu LEI, to:
– rozporządzenie EMIR, czyli European Market Infrastructure Regulation
– rozporządzenia MIFIR i dyrektywy MIFID II
– rozporządzenia CSDR, czyli rozporządzenie w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w UE
– rozporządzenia SFTR, czyli Securities Financing Transaction Regulation
To właśnie one obligują poszczególne podmioty, takie jak banki, fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne, firmy brokerskie i maklerskie, spółki skarbu państwa, instytucje kredytowe do posiadania swojego kodu. Dzięki niemu z łatwością można identyfikować poszczególne podmioty, nawet podczas niezwykle skomplikowanych transakcji finansowych. To gwarantuje bezpieczeństwo i transparentność, co właśnie jest ideą wprowadzenia kodów LEI.

Kody LEI – jak złożyć wniosek?
W jaki sposób ubiegać się o swój indywidualny kod LEI? To nic trudnego. Wystarczy złożyć wniosek, wcześniej wypełniając stosowny formularz zamówienia, po kliknięciu w wybraną opcję kodu LEI. Formularz prowadzi krok po kroku, dlatego też droga do uzyskania kodu LEI jest naprawdę krótka. Jeśli podczas wypełniania dokumentów pojawią się jakieś nieścisłości czy trudności, zawsze można zwrócić się o pomoc naszego działu sprzedaży. Jako pierwsza, polska firma oferujemy możliwość rejestracji kodu LEI – sprawdź naszą ofertę na kod LEI. Wszystkie nadane kody LEI są pod nadzorem GLEIF i każdy taki kod na stronach GLEIF można bezpłatnie zweryfikować. Czym jest GLEIF? To centralna jednostka, która niejako nadzoruje przyznawanie kodów LEI, a także udziela akredytacji. Na stronie internetowej znajdują się informacje na temat nie tylko instytucji przyznających kody w poszczególnych państwach, ale też listy wszystkich nadanych wcześniej kodów LEI.

Kod LEI opłaty
Jak wygląda kwestia opłat za uzyskanie numeru LEI? Kod LEI jest rejestrowany w naszej firmie na okres od 1 roku do 3 lat i w zależności od tego opłaty są różne: sprawdź naszą ofertę na kod LEI. Na chwilę obecną dostępna jest opcja rejestracji kodu LEI. Aby zyskać jak najwięcej z obniżonej kwoty rejestracji kodu LEI można też od razu wnioskować o przedłużenie kodu na maksymalnie 3 lata, dzięki czemu udaje się uzyskać pewne rabaty. Z reguły kod otrzymuje się jeszcze w tym samym dniu, w którym złoży się wniosek. To kod, który składa się z 20 znaków, wśród których znajdują się zarówno litery, jak i cyfry dobierane losowo.

Kto nie musi posiadać ważnego kodu LEI?
W akcje czy obligacje skarbu państwa inwestuje wielu Polaków. To po prostu osoby prywatne, które nie prowadzą żadnej spółki czy działalności gospodarczej. To właśnie ci ludzie nie muszą posiadać swojego kodu LEI, aby kupować czy sprzedawać akcje. Nie obowiązuje ich konieczność identyfikowania się kodem, dlatego też dla przeciętnego człowieka nadal istnieje możliwość inwestowanie w różne papiery wartościowe.

Dodatkowe zalety z posiadania kodu LEI
Posiadając kod LEI nie tylko uwiarygadniasz swoją firmę ale zyskujesz też możliwość szybszej weryfikacji przy zamawianiu certyfikatów SSL w walidacji OV oraz EV. Dodatkowo zamawiając rejestrację kodu LEI w naszej firmie uzyskujesz bezpłatnie certyfikat SSL DV na okres czasu odpowiadający okresowi rejestracji kodu LEI. Co ważne – przedłużając jego ważność również certyfikat zostanie bezpłatnie przedłużony. Wszystko to czyni naszą ofertę najatrakcyjniejszą z dostępnych na rynku.

Jeśli masz pytania związane z kodami LEI zapraszamy do kontaktu z nami. Naszą aktualną ofertę na kod LEI znajdziesz na naszej stronie: Kod LEI.

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?