4 kroki do bezpieczeństwa, czyli jak działa certyfikat SSL?

Każdy właściciel domeny już doskonale wie, co to jest certyfikat SSL i jak zbawiennie wpływa na bezpieczeństwo strony internetowej oraz danych jej użytkowników. Najnowsze wersje przeglądarki Chrome dbają o komfort klientów i zaraz obok adresu domeny wyświetlają prosty komunikat – „Bezpieczna” lub „Niezabezpieczona”. Ta druga ocena bez wątpienia zostawia negatywne wrażenie, nawet gdy sama strona internetowa działa bez zarzutu i przyciąga wzrok. Certyfikaty SSL to gwarant bezpieczeństwa wystawiony przez niezależnego, zewnętrznego wystawcę. Daje odwiedzającym Twoją stronę jasny sygnał – tu jest bezpiecznie. Ale jaki sposób działają certyfikaty SSL?

W dobie przelewów internetowych, social mediów, zaniku anonimowości w Internecie, każdy użytkownik chce mieć pewność, że jest bezpieczny. Gdy wchodzi na z pozoru niebezpieczną stronę, reaguje ze zrozumiałą nieufnością. Jeżeli jednak Twoja domena została już zabezpieczona certyfikatem SSL, Internauta jest spokojny i skupia się w całości na treści, którą mu oferujesz. W Internecie walka o uwagę użytkownika trwa cały czas, nie stać Cię więc na utratę sporej liczby odwiedzających, którzy nie lubią ryzyka. Oni nie wiedzą, że Twoja domena jest bezpieczna, nie skradnie ich danych, nie zarazi sprzętu wirusem. Jeżeli zaś zabezpieczysz swoją stronę certyfikatem SSL, użytkownik rozgości się na niej na dużo dłużej.

Jak dokładnie to wygląda?

  1. Gdy Internauta wchodzi na domenę, która ma już certyfikat SSL, jego przeglądarka wysyła zgłoszenie do serwera.
  2. Adres strony z paska przeglądarki przechodzi przez DNS, który tłumaczy go na język zrozumiały dla urządzeń tworzących sieć komputerową – adres IP.
  3. Gdy ów adres zostaje odnaleziony, następuje przejście na serwer hostingowy, z którego wysyłane są wszelkie elementy tworzące stronę na ekranie komputera.
  4. Certyfikat SSL zaczyna działać właśnie w tym momencie, gwarantując szyfrowanie wszystkich przesyłanych danych. Są one więc bezpieczne i odporne na jakąkolwiek ingerencję z zewnątrz.

W okienku przeglądarki wyświetla się wtedy pożądana zielona kłódka – gwarant bezpieczeństwa. Nie każdy certyfikat SSL sprawi, że w u odwiedzających wyświetli się ten istotny symbol. Tzw. certyfikaty self-signed oczywiście również szyfrują dane, nie są jednak potwierdzone przez żadną zewnętrzną firmę. Internauta nie ma wtedy stuprocentowej pewności bezpiecznego surfowania po Twojej domenie. By przeglądarka kwalifikowała Twoją stronę jako bezpieczną przystań – certyfikat musi potwierdzić zewnętrzna firma.

Co zapewnia bezpieczeństwo? Szyfrowanie. Algorytmy szyfrowania używane przez certyfikaty SSL to znane już dużo wcześniej, więc sprawdzone rozwiązania. Szyfr symetryczny wykorzystuje jeden i ten sam klucz do szyfrowania i deszyfrowania danych. Szyfrowanie asymetryczne polega na wykorzystaniu dwóch lub więcej kluczy do zapewnienia bezpieczeństwa Twoich danych. Najpopularniejsze klucze symetryczne mają długość 128 lub 256 bitów. Ich długość gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ im dłuższy klucz, tym trudniej go złamać.

Certyfikaty SSL to forma przekazania Internaucie Twoich dobrych intencji. Zapewnienia o bezpieczeństwie miejsca, które odwiedza. Warto, w dobie walki o każde kliknięcie, zdecydować się na zabezpieczenie swojej domeny i danych. Każdy użytkownik Internetu martwi się o swoją anonimowość, dane karty płatniczej czy bezpieczeństwo komputera, z którego korzysta. Certyfikat SSL gwarantuje im zaspokojenie każdej z tych potrzeb a Tobie – szczęśliwego klienta, który doceni treść Twojej domeny.

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?