5 podstawowych zasad cyberhigieny

W wielu obszarach naszego życia konieczne jest podejmowanie odpowiednich działań, które mogą w jakiś sposób zabezpieczyć przed negatywnymi skutkami. Dotyczy to naszego zdrowia, dbania o samochód czy dom, a coraz częściej także spraw związanych z bezpieczeństwem użytkowania urządzeń elektronicznych. Cyberhigiena, bo tak się bowiem nazywają zasady bezpiecznego zachowania w cyfrowym świecie, jest bardzo ważna, gdyż każdy może paść ofiarą jakiegoś ataku czy oszustwa. Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane techniki w celu zdobycia potrzebnych im informacji i wszelka nieostrożność może się skończyć ich utratą. Trzeba przy tym pamiętać, że nie ma zabezpieczeń, które będą w stanie całkowicie ochronić przed cyberatakiem. Jednak stosując kilka prostych zasad można w dużym stopniu zminimalizować takie ryzyko, szczególnie związane z domorosłymi hakerami.

Bezpieczne hasło
O tym, jak ważne są odpowiednie hasła słyszy się na każdym kroku, a i tak wiele osób zupełnie się tym nie przejmuje. Imiona dzieci, daty urodzenia czy rząd sąsiadujących klawiszy nie są skutecznym zabezpieczeniem, a w wielu miejscach można się nawet spotkać z przyklejanymi na monitorach karteczkami. Dobre hasło po pierwsze powinno być trudne do odgadnięcia, dlatego ważna jest jego odpowiednia długość i występowanie różnych znaków (duże i małe litery, cyfry, znaki specjalne). Haseł nigdy nie należy zapisywać w miejscach, w których ktoś mógłby je zobaczyć, do wygodnego zarządzania nimi można wykorzystać specjalne programy, zapewniające odpowiednie bezpieczeństwo. Specjaliści zalecają też, żeby co jakiś czas swoje hasła zmieniać. W wielu firmach jest to wymuszane przez procedury, natomiast o hasła prywatne każdy musi już zadbać samodzielnie.

Aktualizacja oprogramowania
W świecie technologii cyfrowych trwa nieustanny wyścig pomiędzy producentami sprzętu i oprogramowania, a przestępcami. Ci drudzy cały czas szukają luk i błędów, które mogliby wykorzystać do swoich celów, a firmy natychmiast po ich wykryciu podejmują działania związane z poprawą. Dlatego też regularna aktualizacja systemu operacyjnego i używanego oprogramowania jest bardzo ważna dla kwestii bezpieczeństwa. Takie aktualizacje zawierają bowiem często przygotowane przez producenta poprawki, które mają ochronić przed znalezionymi błędami, ich pominięcie to wręcz zaproszenie hakerów do tego, żeby skorzystali z niezabezpieczonych luk.

Programy antywirusowe
Regularne aktualizacje dotyczą także oprogramowania antywirusowego, które obowiązkowo powinno się znaleźć na każdym komputerze, a coraz częściej także i smartfonie. Współczesne narzędzia tego typu umożliwiają kompleksową ochronę przed różnymi niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci, nie tylko klasycznymi wirusami, ale też trojanami czy malware. Korzystają one z wyrafinowanych technologii, w tym sztucznej inteligencji, co pozwala im skutecznie wykrywać potencjalne zagrożenia. Coraz więcej takich zagrożeń związanych jest z korzystaniem z Internetu, i właśnie w tym kierunku idzie też rozwój oprogramowania służącego do ochrony.

Dbanie o prywatność
Anonimowość w Internecie nie istnieje, każde działanie pozostawia po sobie jakieś ślady, które w jakiś sposób określają daną osobę. Warto zadbać o to, żeby informacje o sobie udostępniać w sposób rozsądny, i tylko w takim zakresie, w jakim jest to konieczne. Przede wszystkim należy unikać podawania swoich danych personalnych czy kontaktowych w miejscach, w których nie ma takiej potrzeby. Z ostrożnością należy też podchodzić do korzystania z komputerów udostępnianych w miejscach publicznych, zawsze po czymś takim czyszcząc cookies i historię przeglądarki.

Rozsądek w korzystaniu z Internetu
Przestępcy mają do perfekcji opanowane najróżniejsze sztuczki psychologiczne, które mają na celu skłonić nieświadomych użytkowników do wykonania określonej czynności. Podszywają się pod różne firmy, obiecują nagrody czy wykorzystują ciekawość – a wszystko po to, żeby sprowokować do kliknięcia w odnośnik czy otworzenia jakiegoś pliku. Łatwo się domyślić, co się dzieje potem, hakerzy przejmują kontrolę nad sprzętem i mogą go wykorzystać do swoich celów. Dlatego też przy korzystaniu z sieci konieczne jest zachowanie odpowiedniej ostrożności. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać nieznanych załączników ani klikać na podejrzane linki. Robiąc zakupy w Internecie czy przekazując swoje dane osobowe koniecznie należy też sprawdzić czy dany serwis posiada certyfikat SSL – jest to gwarancja ochrony i bezpieczeństwa informacji.

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?