Chrome 68 wydany i oznacza strony bez certyfikatu SSL jako niezabezpieczone

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Google, 24 lipca 2018 światło dzienne ujrzała najnowsza wersja przeglądarki Chrome z numerem 68. Wraz z wydaniem tej wersji nastąpiły długo zapowiadane zmiany w zakresie oznaczania stron bez certyfikatu SSL. Aktualnie po wejściu na stronę WWW bez certyfikatu SSL za pomocą najnowszej wersji przeglądarki Chrome strona zostanie oznaczona jako niezabezpieczona, a informacja o tym pojawi się tuż obok paska adresowego przeglądarki.

W efekcie użytkownik jest informowany, że strona nie jest zabezpieczona certyfikatem SSL. Dla użytkowników jest to jasny sygnał odnośnie bezpieczeństwa w przypadku przesyłania danych natomiast dla właściciela takiej strony może skutkować ew. utratą odwiedzających. Jak podaje Google w najnowszym raporcie przejrzystości dotyczącym m.in. obsługiwanego ruchu:
– 76% ruchu poprzez Chrome na Androidzie jest szyfrowana – wzrost z 42%
– 85% ruchu poprzez Chrome na ChromeOS jest szyfrowana – wzrost z 67%
– 83 stron z top100 stron WWW używa HTTPS – wzrost z 37.

Jak zaznacza Google, zwiększenie ruchu obsługiwanego przez https wymaga czasu stąd oznaczanie stron bez certyfikatu ssl to dopiero początek wprowadzania zmian. Kolejne zmiany w tym zakresie będą wprowadzane wraz z kolejnymi wersjami Chrome. Istotną zmianą jaka jest planowana jest wyświetlanie czerwonego ostrzeżenia „Niezabezpieczona” w chwili wprowadzania danych w formularzu na stronie, która nie jest zabezpieczona certyfikatem SSL. Zmiana ta planowana jest na październik 2018 wraz z wydaniem Chrome w wersji 70.

 

Wcześniej jednak Google planuje zmianę w zakresie wyświetlania tego w jaki sposób będzie wyglądała informacja o tym czy strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL. Dotychczas była to informacja w postaci „Bezpieczna” z ikoną kłódki. W wersji Chrome 69 planowane jest pozostawienie samej kłódki bez „Bezpieczna” lub całkowite usunięcie takiej informacji – tak jak było to dotychczas w przypadku stron bez certyfikatu SSL.

 

Powyższe zmiany są na razie w fazie planowania i tak naprawdę nie wiadomo, czy zostaną wcielone w życie.

Wciąż nie posiadasz certyfikatu SSL dla swojej strony?

Sprawdź naszą ofertę najtańszych certyfikatów SSL:

Nie wiesz, który certyfikat SSL będzie dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży: Kontakt

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?