Co się zmieniło w Chrome 69?

Parę dni temu ukazało się jubileuszowe wydanie przeglądarki ze stajni Google – Chrome w wersji 69. Przeglądarka została wydana z okazji 10 rocznicy stworzenia przeglądarki Chrome. Jak podaje Netmarketshare.com, na stan 08.2018, z przeglądarki Chrome korzysta ponad 62% użytkowników, co czyni z niej najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie. Konkurencja Chrome jest niestety daleko w tyle: Internet Explorer to 11,87% użytkowników, a tuż za nim Firefox z 10,79% użytkowników. Jakie zmiany nastąpiły wraz z wydaniem numer 69?

Otóż oprócz zmian czysto wizualnych na uwagę zasługuje kilka szczegółów w odniesieniu do wyświetlania zabezpieczeń odwiedzanych witryn i samych certyfikatów SSL. Nie będziemy się skupiać na samym działaniu przeglądarki Chrome oraz jakie zmiany w tym zakresie wniosło najnowsze wydanie, a skupimy się na zmianach w zakresie wyświetlania zabezpieczeń witryn WWW.

Zmiany, zmiany, zmiany…

– Pierwszą istotną zmianą jest sposób wyświetlania adresów w pasku adresowym przeglądarki. Chrome w najnowszej wersji wyświetla jedynie samą nazwę domeny. Nie zobaczymy tutaj przedrostka https://www czy http://www. To samo dotyczy wersji mobilnej z przedrostkiem https://m. lub http://m.

skrócony adres w chrome 69
Skrócony adres WWW w przeglądarce Chrome 69

Jeśli chcemy sprawdzić nasz adres czy jest to np. https://www.hexssl.pl czy https://hexssl.pl to niestety musimy kliknąć w pasek adresowy przeglądarki i przesunąć wskaźnik w lewo, wtedy dopiero będziemy mieli widoczny cały adres wyświetlonej strony.

Rozwinięcie adresu w chrome 69
Rozwinięcie adresu WWW w przeglądarce Chrome 69

– Drugą istotną zmianą jest sposób wyświetlania czy strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL. Do tej pory była to zawsze zielona kłódka – w obecnej wersji kłódka jest ciemnego koloru. Natomiast Firefox, w dalszym ciągu, wyświetla kłódkę koloru zielonego – tak jak to było we wcześniejszych wersjach Chrome.

kłódka w chrome 69
Wyświetlanie kłódki w Chrome 69
Kłódka w firefoksie
Wyświetlanie kłódki w Firefox

 

 

 

– Trzecią zmianą i w zasadzie zmianą najbardziej kontrowersyjną jest zmiana sposobu wyświetlania zabezpieczeń generowanych przez certyfikat SSL EV, czyli certyfikat z tzw. zielonym paskiem. Taki certyfikat działa na naszej stronie https://www.hexssl.pl jak również na stronach np. banków i instytucji finansowych. Do tej pory te certyfikaty SSL funkcjonowały z informacją o wyświetlaniu zielonego paska – w zależności od przeglądarki był to cały pasek adresowy lub informacja o firmie w zielonym kolorze. W wersji 69 Chrome takiej identyfikacji wizualnej nie doświadczymy. Tutaj również sposób wyświetlania się zmienia. Kolor przestał być zielony.

ev ssl w chrome 69
Wyświetlanie certyfikatu SSL EV w Chrome 69

Czy powyższe zmiany mają wpływ na użytkownika i jego bezpieczeństwo?

Wiele firm/organizacji starało i stara się uświadamiać swoich użytkowników/klientów w zakresie bezpieczeństwa i tego w jaki sposób identyfikować określone zabezpieczenia prezentowane przez witryny WWW, natomiast Google w myśl swojej bliżej nieokreślonej próby uszczęśliwiania użytkowników lub według własnej wizji Internetu na siłę wywraca do góry nogami dotychczas przekazywane informacje w zakresie zabezpieczeń stron. I to zarówno w zakresie zmuszania do używania https:// na wszystkich stronach czy teraz w sposobie wyświetlania zabezpieczeń witryn.

Oczywiście Google zapowiedziało kolejne zmiany w tym zakresie wraz z kolejnymi wydaniami Chrome. W tym m.in. zaprzestanie wyświetlania informacji o tym czy strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL, a wyświetlenie ostrzeżenia wtedy, kiedy szyfrowania na takiej stronie nie ma.

Czy powyższe zmiany to dobry kierunek? Ocenę tego pozostawiamy Wam.

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?