Czym różni się darmowy certyfikat SSL od płatnego?

ssl platny czy darmowy

Wiele osób zainteresowanych zaopatrzeniem się w certyfikat SSL zastanawia się, czy na pewno musi taki certyfikat zakupić, czy może lepiej jest skorzystać z darmowej wersji takiego certyfikatu. Największą niewiadomą jest to jaka jest różnica w jakości oraz czy tak samo dbają o bezpieczeństwo domeny.

Firmy zajmujące się wystawianiem domenom certyfikatów SSL prześcigają się w coraz to lepszych, nowszych oraz tańszych rozwiązaniach.

Ze względu na wymagania jakie stawia nam Google, certyfikaty SSL są coraz powszechniejsze i coraz więcej firm, jak i osób prywatnych posiadających swoje strony internetowe chce (a niektórzy muszą) mieć taki certyfikat. Jeżeli okaże się, że ktoś nie zabezpieczy swojej domeny certyfikatem SSL, przeglądarki oznaczą ją jako ”niebezpieczna”. Dlatego ze względu na wiarygodność swojej strony internetowej i zwiększenie jej zasięgów warto zainteresować się tym coraz powszechniejszym tematem.

Koszt takiego certyfikatu SSL to ok. 30 złotych rocznie, więc nie jest to wygórowana cena za korzyści, jakie za sobą on niesie. Darmowe certyfikaty SSL mają wiele ograniczeń oraz limitów. Jeżeli strona internetowa ma wiele domen przy tylko jednym hostingu, nie wygeneruje dla każdego oddzielnego adresu certyfikatu SSL. Bardzo często się zdarza, że aby móc mieć darmowy certyfikat SSL, trzeba posiadać szczególne wymagania techniczne, a takowe nie wszyscy posiadają. Jeżeli okaże się, że nastąpi awaria serwerów obsługujących domeny, bardzo trudno jest wygenerować nowe, darmowe certyfikaty SSL albo je odnowić. Zazwyczaj te darmowe certyfikaty SSL mają w swojej ofercie tylko te najprostsze certyfikaty typu DV. Z takich certyfikatów najchętniej i najczęściej korzystają osoby prywatne, blogerzy, małe firmy oraz ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze stronami internetowymi.

Jeżeli chodzi o płatne certyfikaty SSL, w tym przypadku jest większy wachlarz możliwości niż przy certyfikatach darmowych. W naszej ofercie mamy praktycznie wszystkie rodzaje certyfikatów SSL. Dodatkowo nasi klienci mogą liczyć na pomoc w doborze odpowiedniego certyfikatu SSL.  Dodatkowo płatne certyfikaty nie muszą być w przeciwieństwie do darmowych odnawiane co kilka miesięcy, dlatego klient nie musi co jakiś czas takiego certyfikatu odnawiać i martwić się o to, żeby o tym pamiętać. Dodatkowo wprowadzona opcja subskrypcji certyfikatu SSL pozwala na zaoszczędzenie większej ilości czasu a także pieniędzy.

Należy pamiętać o tym, że samo zaopatrzenie się w certyfikat SSL to nie koniec. Ważna jest konfiguracja serwera, którą najlepiej powinni zająć się specjaliści. Jeżeli będziemy próbować zrobić to samemu, nigdy nie mamy pewności, czy będzie to dobrze skonfigurowane pomimo wdrożonego już certyfikatu SSL.

Jak widać, koszt zakupienia certyfikatu SSL nie jest duży, a różnice pomiędzy darmowym i płatnym certyfikatem SSL są ogromne. Jeżeli ktoś prowadzi poważną firmę i zależy mu na pozyskiwaniu dużej ilości klientów, jak i wysokiej pozycji w Google, lepiej zainteresować się płatnym certyfikatem SSL i nie martwić się o jego odnawianie co krótki okres czasu. Z darmowego certyfikatu SSL z pewnością nie powinny korzystać duże firmy, a w szczególności te, które mają bardzo rozbudowane strony internetowe. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju lepiej jest wybrać pewną firmę, która ma ugruntowaną pozycję na rynku oraz pasjonuje się tym co robi.

Jeśli masz pytania związane z wyborem właściwego rozwiązania, zapraszamy do kontaktu z nami: Kontakt

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?