Dlaczego SSL jest ważny

Dlaczego SSL jest ważny?

Wszelkie zagadnienia związane z tematyką bezpieczeństwa w sieci stają się coraz bardziej popularne. Użytkownicy coraz częściej zwracają uwagę na stosowanie w serwisach oraz sklepach internetowych zabezpieczeń mających na celu przeciwdziałanie wyciekowi poufnych danych (haseł, danych osobowych itp.). Jednym z istotniejszych elementów każdego sklepu internetowego jest certyfikat SSL, którego głównym celem jest szyfrowanie wszelkich wiadomości przesyłanych między serwerem a przeglądarką internetową użytkownika. Czym tak właściwie jest SSL i dlaczego jest tak ważny?

Co oznacza skrót SSL?

Skrót SSL pochodzi od angielskich słów „Secure Socket Layer” i został wymyślony w 1994 roku przez firmę Netscape. Certyfikat SSL służy do transmisji zaszyfrowanych danych między komputerem użytkownika a serwerem i bardzo szybko stał się powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Dlaczego? Odpowiedź tkwi nie tylko w zapewnieniu bezpieczeństwa, ale także w prostocie instalacji oraz działania.

SSL zabezpiecza wszelkie dane przepływające między komputerem osoby odwiedzającej a serwerem i bazą danych witryny. Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, czy masz na swojej stronie formularz, przy pomocy którego zbierasz dane, certyfikat SSL jest niezbędny.

Dla kogo jest przeznaczony certyfikat SSL?

Certyfikat SSL zapewnia zachowanie poufności i gwarantuje pełne bezpieczeństwo przesyłanych danych. Tego typu zabezpieczenie znajduje zastosowanie w szczególności dla:
– Branży e-commerce (sklepy internetowe),
– Banków i instytucji finansowych,
– Stron internetowych administracji publicznej (BIP, systemy obsługi interesantów, elektroniczne skrzynki podawcze itp.),
– Serwerów pocztowych i serwerów baz danych,
– Zabezpieczeń serwerów udostępniających pliki (SFTP),
– Wszelkiego rodzaju aplikacjach typu klient-serwer.

Certyfikat SSL a pozycjonowanie

Posiadanie certyfikatu SSL jest niezbędne w przypadku osób decydujących się na pozycjonowanie strony internetowej. Dlaczego? Jest to jeden z istotnych czynników wpływających na ranking pozycji tworzony przez wyszukiwarkę Google. Chcąc zająć wysoką pozycję, należy spełnić stawiane przez nią wymogi. W przypadku, gdy Twoja konkurencja pozycjonuje się na te same słowa kluczowe, to mając certyfikat SSL, masz szanse zająć o wiele wyższą pozycję, gdyż to Twoja witryna zostanie oceniona przez wyszukiwarkę lepiej.

Dlaczego warto korzystać z certyfikatów SSL?

Stosowanie certyfikatów SSL stanowi obecnie podstawową i zarazem najbardziej popularną metodę zabezpieczania poufnych danych przesyłanych między stroną internetową a użytkownikiem sieci. Tego typu rozwiązania są niezbędne zwłaszcza w dynamicznie rozwijającej się branży e-commerce czy e-bankowości. Poza tym, że są niezawodne i zwiększają prestiż danej strony, to stanowią też gwarancję wiarygodności – jeżeli użytkownik przesyła swoje dane za pośrednictwem witryny, która została wyposażona w SSL, może mieć pewność, że trafią one do odpowiedniego odbiorcy.

Certyfikaty SSL bez wątpienia stanowią gwarancję bezpieczeństwa w sieci, co jest ważne właśnie teraz – w dobie realizowania większości transakcji za pośrednictwem sieci, wykonywania przelewów, rezerwowania biletów i pozostawiania kluczowych danych osobowych w różnych serwisach.

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?