Ważna zmiana w sposobie wyświetlania certyfikatów EV w przeglądarkach Chrome oraz Firefox

Już wkrótce użytkownicy przeglądarek Chrome oraz Firefox mogą się spotkać ze zmienionym sposobem graficznej prezentacji paska adresowego przeglądarki w przypadku zastosowania przez witrynę certyfikatu EV (Extended Validation) potocznie nazywanym również certyfikatem z zielonym paskiem.

Modyfikacja jest o tyle istotna, że zmienia dotychczasowe postrzeganie i wyróżnianie certyfikatów EV spośród innych certyfikatów. Z uwagi na to, że ten rodzaj certyfikatów gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz zaufania szczególnie są używane w serwisach transakcyjnych oraz systemach e-bankingu. Warto zatem zwrócić uwagę na to w jaki sposób graficzna prezentacja certyfikatu EV będzie wyglądać w kolejnych wydaniach przeglądarek Chrome oraz Firefox.

Aktualnie obie przeglądarki wyświetlają certyfikat EV w następujący sposób:

Firefox wersja 69.x

Firefox EV SSL
Firefox EV SSL

Chrome 76.x

Chrome EV SSL
Chrome EV SSL

 

W powyższych wersjach przeglądarek w obu przypadkach w pasku adresowym przeglądarek pojawia się nazwa firmy, dla której certyfikat SSL EV został wygenerowany. Po kliknięciu w ikonę kłódki możemy poznać szczegóły certyfikatu.

Wraz z kolejnym wydaniem Firefoksa (od wersji 70.x) oraz Chrome (od wersji 77.x) sposób prezentacji certyfikatu EV będzie jak poniżej:

Firefox od wersji 70.x


Chrome od wersji 77.x (tu testowana wersja 78.x)


 

W obu przypadkach z paska adresowego znika nazwa firmy dla której certyfikat EV został wygenerowany. Powoduje to znaczną zmianę i certyfikaty EV zostaną, w prezentacji graficznej, zrównane do zwykłych certyfikatów SSL. Dopiero po kliknięciu w kłódkę uzyskamy więcej szczegółów na temat certyfikatu SSL jak również wyświetlą się dane firmy dla której ten certyfikat został wystawiony. W przypadku zwykłych certyfikatów DV takiej informacji nie będzie (Chrome i Firefox):

Chrome EV SSL

Firefox EV SSL

 

Kiedy zmiany wejdą w życie?

  • Google Chrome do wersji 77.x – 10.09.2019
  • Mozilla Firefox do wersji 70.x – 22.10.2019

Add A Knowledge Base Question !

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?